Preskocit navigáciu

Pomoc verejnosti


Príslušníci leteckej základne sa podieľajú na poskytovaní pomoci obyvateľom SR pri živelných pohromách s využitím vrtuľníkov Mi – 17 a Mi – 24.

V roku 2005 letci z prešovskej LZ zasahovali pri povodni v obci Olejníkov, kde boli v podvese evakuované osoby z ohrozených miest. Vrtuľníky základne tiež zasahovali pri požiaroch v Nízkych a Vysokých Tatrách, pričom úzko spolupracovali s HaZZ.

V ankete Vojenský čin roka 2005 sa príslušníci základne stali laureátmi a celkovo v kategórii "Pomoc verejnosti" zvíťazili. V roku 2006 zasahovali príslušníci LZ Prešov pri povodni v obci Trstice a na vodnej nádrži Sigord, rovnako sa podieľali na likvidácii požiarov v obci Pohorelá a v Lopušnej doline.

V roku 2007 príslušníci leteckej základne zasahovali pri likvidácii lesných požiarov na Starých Horách a v Slovenskom Raji. Za túto nezištnú pomoc civilnému obyvateľstvu príslušníkov leteckej základne ocenilo prezídium hasičského a záchranného zboru pamätnou medailou a Minister vnútra Slovenskej republiky udelil leteckej základni ďakovný list. Minister obrany Slovenskej republiky František Kašický 3. augusta 2007 odmenil 93 príslušníkov leteckej základne za nasadenie pri hasení lesných požiaroch.

V roku 2008 stále trvajúce zrážky, hlavne na severe regiónu Prešovského kraja boli dôvodom na obavy obyvateľov okresov Bardejov a Stará Ľubovňa. Dvoma letmi boli do oblasti prepravené základné potraviny a lieky.

Príslušníci vrtuľníkového krídla podali pomocnú ruku obyvateľom Slovenskej republiky aj v roku 2009. Štyri vrtuľníky Mi-17 a jeden vrtuľník Mi-24 úspešne uhasili požiar v oblastiach Kežmarské žľaby, Šalková a Jamnická dolina.

Žiaľ, ani v roku 2010 nebolo počasie pre občanov Slovenska priaznivé. Od polovice mája po začiatok júna zasahovali vrtuľníky z prešovského krídla v prospech obyvateľstva počas povodní, kde plnili hlavne prepravné a monitorovacie úlohy.

Divé plamene neutíchajúcich požiarov sa podarilo skrotiť letcom z prešovského krídla v roku 2011 hneď dva krát. Začiatkom roka hasili v oblasti Staré Hory, kde odlietali 170 letov. Druhý, zatiaľ celkovo najnáročnejší požiar, ktorý prešovskí profesionáli hasili bol koncom roka 2011, pričom počas hasenia požiaru bolo vykonaných 230 letov a vypustených 366 000 litrov vody.

foto priloha1foto priloha1foto priloha1foto priloha1foto priloha2foto priloha2foto priloha2

Skočiť na menu
Share