Preskocit navigáciu

Padákoví špecialisti v rámci cvičenia pristáli pod Soliskom


Padákoví špecialisti v rámci cvičenia pristáli pod Soliskom

Príslušníci Padákovej výsadkovej a záchrannej služby Vzdušných síl v spolupráci s Horskou službou a špeciálnymi jednotkami Policajného zboru SR absolvovali 29. - 30. októbra vo Vysokých Tatrách špeciálne cvičenie záchranárov.

Výcvik bol zameraný na nasadenie záchranárov a špeciálnych jednotiek pomocou padákov do ťažko dostupného vysokohorského terénu, kde nie je možné nasadenie vrtuľníkom. Táto úloha bola náročná nielen na organizáciu, ale aj na prípravu a vycvičenosť účastníkov. Po celoročnej príprave to bolo vyvrcholenie výcviku a pod vedením inštruktora práporčíka Mariána Piffka a kolegu z policajného zboru sa podarilo uskutočniť zoskok a pristátie k chate pod Soliskom. Tento priestor patrí k najnáročnejším vzhľadom k svahovitému terénu plného kameňov, ktorý je navyše ohraničený dvoma lanovkami.

Novú vyššiu úroveň výsadkových zručností vďaka výcviku dosiahli nadpráporčík Roman Veselý, práporčík Milan Kocík, rotný Karol Tarbaj, podpráporčík Peter Balogh, rotný Jozef Ščerbák, podpráporčík Vladimír Matúšek, podpráporčík Ľuboš Šoltys a práporčík Marián Piffko.

Samotný výcvik okrem vojenských špecialistov, v rámci spolupráce s Ministerstvom vnútra SR, vytvoril kvalitné podmienky na prípravu aj špeciálnych zásahových jednotiek Policajného zboru SR. Padákoví odborníci letectva získali nové skúsenosti a posunuli svoje záchranárske možnosti o ďalší krok dopredu.


1111222233334

Autor: npráp. Roman Veselý , Foto: kpt. Rastislav Košec, rtn. Jozef Ščerbák - Dátum: 05.11.2013
Čítanosť: 5915
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share