Preskocit navigáciu

Spomienka na obete leteckého nešťastia


Spomienka na obete leteckého nešťastia
Je 28. december roku 1944, 16:30 hodín. Z letiska Campo Cassale pri Brindidi, na juhu Talianska, štartuje britské bombardovacie lietadlo LL-187, ktoré sa vydáva na posledný špeciálny let smerom na Poľsko, do oblasti Lublin. Vo chvíli, keď prelietava slovenským vzdušným priestorom ponad Hájnikovu lúku pri obci Meretice (dnešné Radatice), dostáva dávku z nemeckého stíhacieho lietadla JU-88G. Padá k zemi, kde celé zhorí. V jeho troskách  zomiera osem poľských pilotov.
V utorok 16. septembra 2014, pri príležitosti 70. výročia tejto tragédie, sa v obci Radatice stretli príslušníci Poľskej republiky, Slovenskej republiky a Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, aby si spoločne s obyvateľmi obce Radatice uctili pamiatku ôsmych zosnulých pilotov. Spomienkové stretnutie organizačne zabezpečovala kancelária štátneho tajomníka MO SR, starosta obce Radatice a Slovenský letecký zväz gen. M. R. Štefánika. Vážnosť tomuto aktu dodávala aj prítomnosť vzácnych hostí, ako Charge d´ Affairs Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska pána Kaya, blízkeho príbuzného jedného z poľských pilotov pána Glodzika, či bývalého zástupcu náčelníka GŠ OS SR generálmajora vo výslužbe Jána Čmiľanského.
Stretnutie začalo na mieste leteckého nešťastia na Hájnikovej lúke, kde je na pamiatku tejto udalosti postavený drevený kríž. Delegácie zúčastnených krajín položili k pamätnej tabuli s menami poľských letcov vence spolu s malými drevenými krížmi. Následne sa všetci zúčastnení premiestnili k pamätníku obetiam leteckého nešťastia na nádvorí radatického kaštieľa. Po krátkom príhovore plukovníka vo výslužbe Vladimíra Tarasoviča nasledovalo položenie vencov k pomníku. Pamiatku padlých pilotov si počas pietneho aktu uctili preletom dvoch vrtuľníkov Mi-17 M z prešovského vrtuľníkového krídla a troma lietadlami Viper 4D spoločnosti Aero Tomark, so vzletom z letiska Ražňany. Po zaznení slovenskej, poľskej a anglickej hymny nasledovali príhovory pozvaných hostí a  spomienková modlitba.
Na záver stretnutia sa na obecnom úrade konala recepcia, počas ktorej boli vzácnym hosťom odovzdávané pamätné listy z rúk pridelencov Poľska, Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a pamätné plakety starostu obce Radatice. Tragédia pri obci Radatice svedčí o tom, že aj napriek nezmyselnosti druhej svetovej vojny a strate toho najcennejšieho – ľudských životov, dodnes spája ľudí viacerých národností a krajín.
Česť pamiatke ôsmim hrdinom – poľským pilotom britských leteckých síl!!!

Spomienka na obete leteckého nešťastiaSpomienka na obete leteckého nešťastiaSpomienka na obete leteckého nešťastiaSpomienka na obete leteckého nešťastiaSpomienka na obete leteckého nešťastiaSpomienka na obete leteckého nešťastiaSpomienka na obete leteckého nešťastiaSpomienka na obete leteckého nešťastiaSpomienka na obete leteckého nešťastiaSpomienka na obete leteckého nešťastiaSpomienka na obete leteckého nešťastiaSpomienka na obete leteckého nešťastiaSpomienka na obete leteckého nešťastiaSpomienka na obete leteckého nešťastia

Autor: vk PO , Foto: vk PO - Dátum: 19.09.2014
Čítanosť: 5258
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share